Investovali jste hodiny do studia nového jazyka, historie nebo třeba práce s počítačem, jen abyste druhý den zjistili, že si pamatujete sotva zlomek? Možná si říkáte, že „starého psa novým kouskům nenaučíš“ a že váš mozek už zkrátka není, co býval. Omyl! Problém často není ve věku ani v nedostatku snahy, ale v metodě, kterou používáme. Pohled daleko na východ nám ukazuje fascinující kontrast: zatímco my často bojujeme se zapomínáním, japonští studenti si dokáží osvojit a na celý život zapamatovat tisíce složitých znaků. Jaké je jejich tajemství?
Proč zapomínáme a jak to změnit?
Náš mozek je přirozeně naprogramován tak, aby „uklízel“ informace, které nepovažuje za důležité nebo často používané. Tomuto jevu se říká „křivka zapomínání“. Běžné metody jako opakované čtení poznámek nebo zvýrazňování celých odstavců sice mohou působit produktivně, ale pro mozek jsou často jen pasivním šumem na pozadí – podobně jako reklama, kterou na internetu přejedeme bez povšimnutí. Už do 24 hodin tak můžeme zapomenout až 70 % nově naučeného!
Frustrující, že? Ale nezoufejte. Existují způsoby, jak tento cyklus prolomit a naučit se učit efektivněji, chytřeji a s trvalejšími výsledky. A co je nejlepší – fungují v každém věku! Podívejme se na 5 vědecky podložených principů inspirovaných japonskými metodami:
5 kroků k efektivnímu učení (nejen) pro seniory
Aktivní vybavování (Samurajský přístup)
Místo pasivního přijímání informací (čtení, poslouchání) se soustřeďte na jejich aktivní vyvolávání z paměti. Po prostudování tématu zavřete knihu či poznámky a zkuste si na prázdný papír napsat vše, co si pamatujete. I když to zpočátku bude náročné, právě tato snaha posiluje nervová spojení v mozku, podobně jako cvičení posiluje svaly.
Metoda malých kroků (Princip Kumon/Kaizen)
Nenechte se zavalit obrovským množstvím informací najednou. Rozdělte si učivo do malých, zvládnutelných „dílků„. Učte se pravidelně, třeba jen pár minut denně. Konzistentní, malé krůčky (i jen 1% zlepšení denně) se časem nasčítají a vedou k úžasným výsledkům bez pocitu přehlcení a vyhoření. Jak říká James Clear ve své knize Atomové návyky, malé změny vedou k pozoruhodným výsledkům.
Opakování s rozestupy (Zahradnická technika)
Neopakujte si všechno hned a pořád dokola. Místo toho si informace připomínejte těsně předtím, než byste je začali zapomínat. Naplánujte si opakování v postupně se prodlužujících intervalech – například po 24 hodinách, pak po 3 dnech, po týdnu, po měsíci. Každé takové opakování „zalije“ paměťovou stopu a učiní ji silnější a trvalejší.
Soustředění (Umění „Suu“)
Mistrovství není jen o technice, ale i o nastavení mysli. Vytvořte si prostředí bez rušivých vlivů. Pomoci mohou i malé rituály, které vašemu mozku signalizují: „Teď je čas se učit.“ Může to být vyhrazené studijní místo, specifické pero, zapálení svíčky nebo třeba šálek oblíbeného čaje. Když mozek tyto chvíle označí za důležité, usnadní to ukládání informací.
Kombinace pro maximální efekt
Tyto metody fungují skvěle samy o sobě, ale jejich kombinace je ještě účinnější. Zkuste si každý den vyhradit třeba jen 6 minut: 2 minuty na aktivní vybavování (co jsem se včera naučil?), 2 minuty na opakování s rozestupem (rychlé připomenutí starší látky) a 2 minuty na soustředěné procvičení něčeho konkrétního.
Mozek potřebuje trénink v každém věku!
Udržovat mozek aktivní je nesmírně důležité pro naše celkové zdraví a pohodu, zejména ve vyšším věku. Pravidelná mentální stimulace pomáhá udržovat kognitivní funkce, zlepšuje paměť a může dokonce oddálit nástup některých neurodegenerativních onemocnění. Učení se novým věcem není jen způsob, jak si rozšířit obzory, ale také účinný trénink pro naši mysl.
Skvělou příležitostí, jak tyto metody využít v praxi, jsou Univerzity třetího věku (U3V). Tyto programy, nabízené na mnoha vysokých školách po celé republice, poskytují seniorům možnost studovat širokou škálu oborů – od historie umění přes cizí jazyky až po moderní technologie nebo třeba zahradničení. Můžete si vybrat přesně to, co vás zajímá a baví! S využitím výše popsaných „japonských“ technik se nemusíte bát, že by pro vás studium bylo příliš náročné nebo že byste si nic nezapamatovali. Naopak, může se stát radostnou a obohacující součástí vašeho života.
Nikdy není pozdě začít! Ať už se rozhodnete pro studium na U3V, naučit se nový jazyk, ovládnout tablet nebo třeba jen luštit složitější křížovky, pamatujte, že váš mozek má obrovský potenciál. S chytrou strategií, trpělivostí a radostí z objevování můžete dosáhnout skvělých výsledků a udržet si bystrou mysl po dlouhá léta. Začněte třeba hned dnes – jedním malým krokem.